יום המודעות הבינלאומי
למחלת הכבד השומני 2020

כבד שומני בישראל 2020
נתונים מדאיגים

מחלת הכבד השומני היא מחלת הכבד הכרונית הנפוצה ביותר בעולם המערבי ושכיחותה מגיעה ל-15%-30% מכלל האוכלוסייה המערבית. שכיחותה צפויה לעלות בעשור הקרוב עם העלייה בשכיחות השמנת היתר בקרב האוכלוסייה. בישראל נמצא ששכיחות הכבד השומני מגיעה ל- 30% מכלל האוכלוסייה הבוגרת.

הטיפול מתחיל בך

הידעת? טרם נמצא טיפול תרופתי לכבד שומני אך בהחלט ניתן לבצע פעולות מניעה ובלימת החרפה. המדע והרפואה מתמקדים בטיפול בגורמי הסיכון: סוכרת, היפרליפידמיה ויתר לחץ דם להלן מספר דרכים בהם ניתן למנוע או לבלום החרפה של כבד שומני: ירידה במשקל, פעילות גופנית, שינוי הרכב התזונה, עם דגש על תזונה ים תיכונית תזונה עשירה בשומן מהצומח ומדגים. מחקרים רבים מראים כי ירידת משקל של כ- 5% ממשקל גוף תורמת לירידה בשומן הכבדי ובאנזימי הכבד. ירידה של כ- 7% מהמשקל עשויה לשפר דלקת וירידה של כ- 10% עשויה אף להוביל לירידה בצלקת. 

האם אני בקבוצת סיכון לכבד שומני?

כבד שומני הינו מצב בו כמות השומן שהצטבר בכבד עולה על 5% ממשקלו. עד לשנים האחרונות נחשב כבד שומני לממצא מקרי ללא משמעות קלינית ולא התייחסו אליו בחומרה. כיום ברור שלמחלה עלולות להיות השלכות חמורות. תופעת הכבד השומני מהווה נטל רפואי רב משקל, הן בשל שכיחותה העולה באוכלוסייה הכללית והן בשל העדר טיפול תרופתי מוכח.  כ 10-20%-  מהסובלים מכבד שומני עלולים לפתח דלקת וצלקת, מהם כ 3-5%- עלולים לפתח שחמת ואף סרטן כבד ראשוני.

מחלת הכבד השומני היא לרוב אסימפטומטית

עד להתפתחות נזק משמעותי לכבד או מחלת לב – זהו למעשה הסיכון באבחון מאוחר של המחלה, כאשר הנזק הוא בלתי הפיך! 
סימפטומים שכיחים במצב של שחמת כוללים: עייפות, תשישות, חוסר תיאבון, בחילות, ירידה במשקל, לעיתים כאב באיזור הבטן העליונה.
לכבד ישנה יכולת לחדש את עצמו, לכן גם במצב של שחמת בו ישנן הרבה צלקות, הכבד יצמיח תאים חדשים, כמו איים, שיצרו איזורים מתפקדים בין הצלקות.

3 עובדות על מחלת הכבד השומני

רק כ-2% מאובחנים מהאוכלוסיה

בזמן שידוע ששכיחות המחלה הוא בכ-30% אחוז מהאכלוסיה, כ-80 אחוזים מאוכלוסיה המתמודדת עם השמנה סובלים מכבד שומנים ו20 אחוזים נוספים אינם סובלים מהשמנה אך עדיין סובלים מכבד שומני. 

יום אחד בלבד זה הזמן בו נתפקד ללא כבד

לכבד תפקיד חשוב ומרכזי בגוף האדם ובלעדיו לא נוכל להתקיים או לחיות
תפקידי הכבד: 
חילוף חומרים של פחמימות חלבונים ושומנים 
ייצור ואגירה של ויטמינים.סינון רעלים ופירוק תרופות

כבד השומני איננו נגרם משתיית אלכוהול בלבד

מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול מייצגת ספקטרום של מחלות כבד, החל מכבד שומני עם או בלי תהליך דלקתי, עד מצב של שחמת הכבד. להגדרת כבד שומני כלא אלכוהולי יש לשלול צריכת אלכוהול ממוצעת של מעל 21 משקאות שבועיים לגבר ו-14 לאישה.

כבד לכם? צרו קשר:​

    Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On Youtube