FOTO ESUINA

הפעילות הציבורית למען חולי הכבד בישראל; יום המודעות הבינלאומי לצהבת נגיפית (הפטיטיס)

פעילות ציבורית

מטרתו המרכזית של ארגון חץ הינה אבחון וטיפול בחולים המתמודדים עם מחלות כבד בישראל. במסגרת זו פועל הארגון במספר אופנים, לרבות:

  • פעילויות הסברה והעלאת מודעות, לרבות ציונו של יום ההפטיטיס הבינלאומי בישראל, מידי שנה.
  • פעילות פרלמנטרית וקידום שיתופי פעולה עם מוסדות וארגונים.
  • קידום תוכניות אבחון וטיפול, מחקר ואיסוף נתונים עדכניים.
  • מתן מידע והדרכה, לרבות פעילויות סיוע פרטניות לחולים.

מטרות מרכזיות

  1. אבחון של כמה שיותר אנשים החולים בוירוס ההפטיטיס בישראל
  1. הדרכה למתמודדים עם המחלה במטרה להבטיח להם טיפול אופטימלי
  1. קידום מודעות ציבורית ופעילויות הסברה למטרת התמודדות עם המחלה והסכנות הנלוות לה (לרבות סטיגמות שונות הקשורות בה) ובמטרה לעודד  מניעה, אבחון וטיפול במחלה.
  1. קידום נושאים אלו ברמה הציבורית ובדרג מקבלי ההחלטות, איסוף תרומות וריכוז פעילויות נוספות לשיפור בריאותם ואיכות חייהם של החולים.

פעילות בינלאומית ויום המודעות השנתי להפטיטיס

יום המודעות הבינלאומי להפטיטיס(World Hepatitis Day) מצוין ברחבי העולם במהלך חודש יולי, מידי שנה. מטרתו הינה להעלות את רמת המודעות בקרב הציבור הרחב אודות המחלה, תפוצתה וסיבוכיה ולעודד מניעה, אבחון וטיפול. כמו כן, נועד יום זה לשים על סדר היום הממשלתי את הנושאים הדורשים טיפול ממלכתי וכן לאסוף תרומות ולרכז פעילויות נוספות למטרת שיפור בריאותם ואיכות חייהם של המתמודדים עם המחלה.

עמותות, ארגוני רופאים וגופים נוספים ברחבי העולם פועלים לקידום מטרות אלו. עוד אודות יום זה ניתן ללמוד באתר ארגון הגג הבינלאומי World Hepatitis Alliance

גם ישראל מציינת את יום זה באמצעות הסברה בתקשורת, ופעילויות נוספות בשיתוף פעולה עם מוסדות ציבוריים, ארגונים, חברות וגופים נוספים.

יום זה הנו הזדמנות עולמית חשובה לדון בקשיים ובסיכונים הכרוכים במחלה, באתגרים הרבים של החולים, כמו גם לקדם את צרכיהם של המתמודדים עימה.

את הפעילות בישראל מובילה עמותת חץ-ארגון ישראלי לבריאות הכבד (חברה בארגון העולמי), הפועלת למען חולי הכבד בישראל, בשיתוף עם גופים נוספים, ובסיוע רופאים בכירים ומומחים בתחום.

על סדר היום

על סדר היום נמצא הצורך החיוני להתמודד באופן ממלכתי עם שני אתגרים מרכזיים שמציבה המחלה:

האתגר הכלכלי

על המדינה להיערך לטיפול  בחולי ההפטיטיס, וזאת כדי למנוע עומס כלכלי אדיר על מערכת הבריאות, הנובע מהגידול החד הצפוי בעלויות הטיפול הנלוות לסיבוכי המחלה.

האתגר הבריאותי

עשרות אלפי אנשים חולים ולא יודעים כלל שהם חולים. למערכת הבריאות יש את הכלים לסייע באיתור החולים. חיוני שהחולים ידעו כעל מחלתם, במיוחד כאשר מדובר במחלה מדבקת.

רקע

הפטיטיס או צהבת נגיפית בלשון העממית, פירושה דלקת של הכבד. היא נגרמת כתוצאה מהידבקות בווירוס ה-HCV (Hepatitis C Virus

המחלה עלולה להיות מסוכנת ללא טיפול, שכן היא יכולה לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הכבד. מרבית החולים במחלה יפתחו דלקת כרונית בכבד, העלולה לפגוע בתפקודו ולהוביל לשחמת, חלקם עלולים גם לפתח סרטן ראשוני של הכבד. אחרים, יתמודדו עם החמרה של המחלה וחלק ויפתחו כשל בתפקוד הכבד. במצב זה דרך הריפוי היחידה היא השתלת כבד. מחלה זו הינה הגורם העיקרי לצורך בהשתלת כבד.

מחקרים עדכניים על חולי הפטיטיס C מדגימים עלייה בתחלואה, שיעורי אשפוז גבוהים יותר ושיעורי תמותה גבוהים פי שלושה מאלו של האוכלוסייה הכללית. בין 20% ל 30%  מהחולים הכרוניים במחלה ייפתחו שחמת כבד, 3 עד-7% ייפתחו גם סרטן בכבד. סרטן הכבד הוא סרטן עם אחוז תמותה גבוה מאוד, כיוון שתקופת ההישרדות עם המחלה מוגבלת.

בישראל כ 100 אלף איש הם נשאים של נגיף ה HCV, מחולל המחלה, שהם כ-2% מכלל האוכלוסייה, מרביתם יוצאי ברה"מ לשעבר. כ-80% מהם אינם מודעים למחלתם כיוון שאינם חשים בתסמינים כלשהם.

לאחרונה, חלה התקדמות משמעותית ופריצת דרך בטיפול בהפטיטיס C, עם כניסתם של טיפולים חדשניים, הנושאים עימם את ההבטחה של מיגור המחלה.

עמותת חץ

העמותה פועלת לסייע לחולים במחלות הכבד בישראל בכל שלבי התמודדותם עם המחלה. פעילות העמותה כוללת, בין היתר, הענקת מידע שוטף ועדכני לחולים אודות מחלתם ודרכי ההתמודדות איתה למען שיפור איכות חייהם, לצד הגברת מודעות הציבור הרחב והממסד על הדרכים לאבחון וטיפול במחלה ומניעת נזקיה.

שותפים

העמותה פועלת בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות, לרבות המועצה הלאומית לתזונה, גסטרו וכבד הבריאות וכן עם האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד, החברה הישראלית לחקר הכבד, העמותה למושתלי כבד בישראל, איגוד רופאי המשפחה בישראל והרשות למלחמה בסמים.

תמיכה בפעילות

פעילויות ההסברה של העמותה, לרבות ציונו של יום המודעות הבינלאומי, מתאפשרות באמצעות סיועם האדיב של גופים הבאים:חברת ניאופרם, חברת Janssen, חברת AbbVie,חברת MSD וחברת BMS.

אנו קוראים לגופים וחברות נוספות לתרום לפעילות חשובה זו.

גילוי נאות

פעילות הארגון נתמכת באמצעות מענקים וחסויות מגופים וחברות. עם זאת, מובהר כי עמותת חץ, הינה האחראית הבלעדית לייזום הפעילויות הפרסומים והתקשורת, לרבות התכנים והחומרים הקשורים בפעילויות אלו.

לתרומות וסיוע

אנא צרו קשר בטלפון: 054-5694404               או באמצעות דוא"ל:  hetz2000@yahoo.com