תסמונת הכבד שומני, שאינה נובעת מצריכת אלכוהול
(Non Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD
כותבים: פרופ' רן אורן , ד"ר שירה זלבר שגיא – תזונאית קלינית

NAFLD הינה תופעה המתבטאת בהצטברות שומן בתאי הכבד החורגת מהכמות הנורמאלית (עד 5%) והיא מתרחשת כאשר מסיבות שונות כמות השומן שנכנסת לכבד עולה על כמות השומן היוצאת מן הכבד. סוג השומן העיקרי שמצטבר בכבד הוא טריגליצרידים, אבל לעיתים יש גם הצטברות של סוגי שומן אחרים כולל כולסטרול.
לרוב החולים אין כל תסמין של מחלה והם אינם מודעים לה. לעיתים יש תחושת עייפות מוגברת או אי נוחות בצד הימני של הבטן.

ממחקרים, שנערכו במקומות שונים בעולם עולה כי שכיחות NAFLD באוכלוסייה כללית עומדת על 20% ואילו בשמנים עולה השכיחות ל- %50-90% כתלות במידת ההשמנה. שכיחות NASH עומדת על2%-3% באוכלוסייה הכללית ומגיעה ל- 25%- 40% בשמנים. למעשה, מחלת הכבד השומני הנה מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי, ושכיחותה צפויה אף לעלות עם העליה בשכיחות ההשמנה.

לקריאת המאמר השלם לחצו כאן

זכויות החולה
בדיקות מעבדה
תבחין חדש להערכת הנזק הכבדי בכבד שומנימזה מספר שנים קיים תבחין להערכת הנזק הכבדי בהפטיטיס B ו- C,המכונה FIBROTEST .
תבחין זה הוכיח את עצמו במספר רב של מחקרים כמדויק כמו (ויתכן אפילו יותר) ביופסית כבד.כעת אנו מציעים תבחין חדש המכונה FIBROMAX שנותן הערכה של הנזק בכבד במחלת הכבד השומני.מצב זה מאוד נפוץ אצל אנשים בעלי עודף משקל, סוכרתיים או הסובלים משומנים גבוהים בדם.
במצבים אלה, הכבד הוא אחד מאברי המטרה. ידוע היום שאצל אנשים הסובלים מהנ"ל יכולה להתפתח דלקת של הכבד, שחמת ואף סרטן הכבד. לכן מומלץ לברר באוכלוסיות אלו (עודף משקל,סוכרת, שומנים גבוהים בדם)אם קיים נזק כבדי. עד היום פרט לביופסית כבד לא הייתה שיטה אמינה לכך.
בשנתיים האחרונות, חוקרים פתחו תבחין המבוסס על 10 נתונים מעבדתיים (כמו סוכר, כולסטרול,טריגליצריד,תפקודי כבד ואחרים) המכונה FIBROMAX . כאשר משקללים את המשתנים ביחד, מקבלים ערכים של כמות הפיברוזיס בכבד(רקמת גרעון) כמות הדלקת והשומן. נתונים אלו אומתו כבר במאות חולים מול ביופסית כבד והוכחו כמדויקים בשיעור של מעל 80% .תבחין זה הוכנס למעבדות רמב"ם בירושלים (רחוב הלל 16 , טל: 02-6231214 )וניתן לבצע אותו ע"י לקיחת דם פשוטה בצום.לסיכום, קיים היום בארץ תבחין המכונה FIBROMAX המעריך אם קיים נזק כבדי לאנשים הסובלים מעודף משקל, סוכרת או שומנים גבוהים בדם. זוהי בדיקה הדורשת רק לקיחת דם בצום.לקריאת העלון על ה FIBROMAX לחצו כאן
תזונה
ספורט
מחקרים קליניים
מכוני לב