מחלות הכבד

  •   מחלת הכבד PBC- דלקת ראשונית של צינוריות המרה מחלת הכבד PBC (Primary biliary cholangitis(, היא חלק מסדרת מחלות אוטואימוניות שבהן הגוף יוצר תגובה חיסונית כנגד עצמו, כנגד מרכיבי התא בגופנו עקב טעות זיהוי עצמי של המערכת החיסונית. תגובה חיסונית זו בחלקה תאית, ובחלקה נוגדנים . נוגדנים כאלה נגד מרכיבי התא, הנקראים "נוגדנים עצמיים", אחראים […]

  • הפטיטיס C בישראל- עבר, הווה ועתיד פרופ' זיו בן ארי מנהלת המרכז למחלות כבד, מרכז רפואי "שיבא", תל השומר

  • NAFLD הינה תופעה המתבטאת בהצטברות שומן בתאי הכבד החורגת מהכמות הנורמאלית (עד 5%) והיא מתרחשת כאשר מסיבות שונות כמות השומן שנכנסת לכבד עולה על כמות השומן היוצאת מן הכבד. סוג השומן העיקרי שמצטבר בכבד הוא טריגליצרידים, אבל לעיתים יש גם הצטברות של סוגי שומן אחרים כולל כולסטרול.

  • מחלות אלה אינן ספציפיות לכבד כגון הפטיטיס אוטואימונית, שחמת ביליארד ראשונית (PBC) וכולנגיטיס טרשתית ראשונית (PSC), נובעות ממנגנון אוטואימוני.
    מדובר בסדרת מחלות, שבהן הגוף יוצר נוגדנים חלבונים למרכיבי התא בגופנו עקב טעות זיהוי של ה מערכת החיסונית.
    נוגדנים אלא,הנקראים"נוגדנים עצמיים", אחראים להופעת התהליך הדלקתי, שהוא מרכיב בולט במרבית מחלות הכבד.

  • הפטומה או קרצינומה הפטוצללולרית היא גידול ממאיר ראשוני של תאי הכבד. כלומר, מקור הגידול הוא בתאי הכבד עצמם ולא בפיזור של גרורות ממקור אחר. סרטן תאי הכבד, כמו כל גידול ממאיר אחר, מתפתח כאשר מנגנון התחלקות התא יוצא מכלל שליטה ובקרה. הפטומה היא אחד הגידולים הנפוצים בעולם. שכיחותו משתנית באזורים גיאוגרפיים שונים. באזור הים התיכון ההיארעות השנתית היא 5-15 מקרים למאה אלף נפש.

© כל הזכויות שמורות לחץ - ארגון ישראלי לבריאות הכבד, 2014, אתר זה מיועד למבקרים ממדינת ישראל, מעל גיל 18 בלבד.
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On Youtube