מחקר פאזה 2, אקראי, כפול-סמיות, מבוקר-אינבו, להערכת בטיחות ויעילות

של CM-101 לחולי PSC (Primary Sclerosing Cholangitis)

חברת ChemomAb פיתחה נוגדן מונוקלונאלי הומאני (IgG) כנגד CCL24. תכשיר זה נקרא: CM-101 ("תכשיר הניסוי"). מחקרי in vitro ו-in vivo הראו כי תכשיר הניסוי קושר ומעכב את הכמוקין CCL24 ובכך מפחית במידה משמעית את נדידת והפעלת תאים המבטאים קולטני CCR3. כתוצאה מכך התכשיר מוביל לעיכוב בתהליך הדלקתי והפיברוטי בכבד. המחקר המתוכנן יבדוק את הבטיחות והיעילות שלCM-101 בחולי PSC שזוהי המחלה העיקרית שלהם. משתתפים יטופלו ב- 10 מ"ג לק"ג של CM-101 או פלסבו, ביחס של 2:1. במחקר זה טיפול בחומצה אורסודאוקסיקולית (Ursodeoxycholic Acid (UDCA)) הינו מותר. המשתתפים יקבלו את תרופת המחקר פעם בכל שלושה שבועות ובסך הכל 5 מתנים. תקופת השפעת הטיפול תהיה 15 שבועות.

פעילות התרופה בחיות– בניסויים בבעלי חיים, נראה כי לתרופה הייתה השפעה חזקה על עצירת הנזק לכבד שכללה הורדת אנזימי כבד, התפתחות משקעי קולגן ואזורים פיברוטיים.

בטיחות התרופה- בניסויי טוקסיקולוגיה ארוכי טווח (6 חודשים בקופים) לא נתגלו כל סימני רעילות לתרופה ולא נרשמו מקרים בהם היה צורך להפסיק את הטיפול לחיות המחקר.

בטיחות התרופה באנשים– התכשיר סיים את הבדיקות של ניסויי פאזה ראשונה במתן תוך ורידי במתנדבים בריאים במתנים חד-פעמיים ורב פעמיים במינונים גבוהים ולא נצפו תופעות לוואי משמעותיות רלוונטיות לתרופה ולא נצפתה הפרשת יתר של ציטוקינים.

תיאור המחקר

כל משתתף יעבור תקופת מיון של עד 28 ימים לפני הקצאת התרופה, על מנת לבחון התאמה למחקר.

מבוגרים שיש להם PSC ורמה של ALP שהיא לפחות פי אחד וחצי מעל הרמה הגבוהה הנורמלית (פי 1.5 מה-ULN) יכללו. בנוסף, ההתאמה למחקר תתבסס על פי אבחנה של PSC של התעלות הגדולות שנעשתה לפחות לפני 6 חודשים ושאיננה נובעת מסיבות משניות. מטופלים עם PSC של התעלות הקטנות ללא PSC של התעלות הגדולות לא יכללו במחקר. לא תתאפשר הכללה במחקר במידה והיה חשש של כולנגיוקרצינומה ב-12 החודשים האחרונים. לכל המשתתפים במחקר יערך אולטרסאונד כחלק מבדיקות המיון. מטופלים שיש להם מחלת מעי דלקתית יוכלו להיכלל במחקר במידה ומחלתם אינה פעילה ובתנאי שאין להם דיספלזיה ברמה-גבוהה בביופסיות מהמעי שנערכו ב-18 חודשים לפני ההכללה במחקר.

מטופלים המקבלים טיפול בחומצה אורסודאוקסיקולית (Ursodeoxycholic Acid (UDCA)) צריכים להיות על מינון קבוע לפחות בשלושת החודשים לפני תחילת המיון למחקר ובמינון שלא עולה על 23 מ"ג לק"ג ליום. מטופלים המקבלים תרופות קבועות אחרות צריכים להיות על טיפול במינונים קבועים במשך שלושת החודשים שלפני הטיפול הראשון בתרופת המחקר.

בנוסף אלו חלק מנתוני אי ההכללה במחקר: מטופל הלוקה במחלת כבד אחרת, כגון הפטיטיס, PBC, קיים סטנט לניקוז חומצות המרה, המטופל עבר ניתוח בכיס המרה, קיימת היסטוריה של צירוזיס, המטופל מועמד להשתלת כבד, קיימת מחלה ממאירה, ירידה משמעותית ולא מוסברת במשקל ב-6 החודשים האחרונים.

מתן הטיפול/הפלסבו יהיה במרכז הרפואי בו המשתתף יטופל (מתן התרופה יהיה תחת השגחה רפואית של צוות המחקר, אך המתן לא יכלול אשפוז). המשתתפים יישארו תחת השגחה למשך 6 שעות לאחר מתן התרופה במתנים 1 ו-5 (מתוך 5). במתנים 2, 3 ו-4 (מתוך 5) המשתתפים יישארו תחת השגחה למשך שעתיים לאחר מתן התרופה. כל מתן יהיה בעירוי שינתן לאורך 60 דקות, בעדיפות בבוקר של ביקור מתן התרופה.בנוסף, 7 ימים לאחר מתן התרופה בפעם הראשונה יהיה ביקור לבטיחות (ביקור בטיחות 1).

במהלך המחקר יינטלו דגימות דם לבטיחות, לאנזימי כבד, סמני דלקת, סמנים ביולוגיים, דגימות לרמת התרופה בדם ולפעילות התרופה בדם (PK ו- PD בהתאמה), בדיקה לאיתור נוגדנים כנגד התרופה (ADA) ולמדדי מחלה נוספים. שינויים פיברוטיים בכבד יימדדו באמצעות בדיקת אולטרסאונד בשיטת האלסטוגרפיה (FibroscanTM).

בסך הכל, יהיו 8 ביקורים במרפאה למשתתף שישלים את כל ביקורי המחקר.

המשתתפים יתבקשו להמשיך לקחת את התרופות שנתלו לפני תחילת הטיפול במינון הקבוע אותו לקחו. למשתתפים ניתנת האפשרות להפסיק את השתתפותם במחקר בכל זמן.