הפעילות הציבורית למען חולי הכבד בישראל;
יום המודעות הבינלאומי לצהבת נגיפית(הפטיטיס)

פעילות ציבורית

מטרתו המרכזית של ארגון חץ הינה אבחון וטיפול בחולים המתמודדים עם מחלות כבד בישראל. במסגרת זו פועל הארגון במספר אופנים, לרבות:

 • פעילויות הסברה והעלאת מודעות, לרבות ציונו של יום ההפטיטיס הבינלאומי בישראל, מידי שנה.
 • פעילות פרלמנטרית וקידום שיתופי פעולה עם מוסדות וארגונים.
 • קידום תכניות אבחון וטיפול, מחקר ואיסוף נתונים עדכניים.
 • מתן מידע והדרכה, לרבות פעילויות סיוע פרטניות לחולים.

 

מטרות מרכזיות

 1. אבחון של כמה שיותר אנשים החולים בנגיף ההפטיטיס בישראל.
 1. הדרכה למתמודדים עם המחלה במטרה להבטיח להם טיפול אופטימלי.
 1. קידום מודעות ציבורית ופעילויות הסברה למטרת התמודדות עם המחלה והסכנות הנלוות לה (לרבות סטיגמות שונות הקשורות בה) ובמטרה לעודד  מניעה, אבחון וטיפול במחלה.
 1. קידום נושאים אלו ברמה הציבורית ובדרג מקבלי ההחלטות, איסוף תרומות וריכוז פעילויות נוספות לשיפור בריאותם ואיכות חייהם של החולים.

 

פעילות בינלאומית ויום המודעות השנתי להפטיטיס

יום המודעות הבינלאומי להפטיטיס(World Hepatitis Day) מצוין ברחבי העולם במהלך חודש יולי, מדי שנה. מטרתו הינה להעלות את רמת המודעות בקרב הציבור הרחב אודות המחלה, תפוצתה וסיבוכיה ולעודד מניעה, אבחון וטיפול. יום זה מהווה הזדמנות עולמית חשובה לדון בקשיים ובסיכונים הכרוכים במחלה, באתגרים הרבים של החולים ובקידום צרכיהם.

עמותות, ארגוני רופאים וגופים נוספים ברחבי העולם פועלים לקידום מטרות אלו. עוד אודות יום זה ניתן ללמוד באתר ארגון הגג הבינלאומי World Hepatitis Alliance.org.

יום המודעות הבינלאומי להפטיטיס, המתקיים ב-28 ביולי 2017, יצויין זו השנה השלישית, גם בכנסת ישראל, כדי לשים על סדר היום הממשלתי את הנושאים הדורשים טיפול ממלכתי .

את הפעילות בישראל מובילה עמותת חץ-ארגון ישראלי לבריאות הכבד (חברה בארגון העולמי), הפועלת למען חולי הכבד בישראל, בשיתוף עם גופים נוספים, ובסיוע רופאים בכירים ומומחים בתחום, במטרה לאסוף תרומות ולרכז פעילויות נוספות לשיפור בריאותם ואיכות חייהם של המתמודדים עם המחלה.

העמותה מציינת את יום זה באמצעות הסברה בתקשורת, ופעילויות נוספות בשיתוף פעולה עם מוסדות ציבוריים, ארגונים, חברות וגופים נוספים.

דיונים בכנסת

קיום דיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות במסגרת יום ההפטיטיס הבינלאומי בכנסת:

 

·         הפטיטיס סי בקרב העולים ממדינות חבר העמים

בישראל ישנם כ 900,000 עולים ממדינות חבר העמים. שכיחות הפטיטיס סי בקרב עולים אלה היא 5-7%, שהם כ 50,000 אנשים. קבוצה זו היא קבוצת הסיכון הגדולה ביותר. חולים אלה נדבקו בארץ מוצאם לאחר שנחשפו לוירוס ע"י פעולות רפואיות חודרניות לא-סטריליות, כמו חיסונים במזרקים רב-שימושיים וטיפולי שיניים.

 

קיום דיון בוועדה המיוחדת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול במסגרת יום ההפטיטיס הבינלאומי בכנסת:

 

·         טיפול בנגמלים מסמים

על פי הנתונים של משרד הרווחה ישנם בארץ כ15,000 מטופלים בין קהילות ההוסטלים. כ- 60 אחוזים מתוכם מאובחנים כחולי הפטיטיס. עיקר מקרי ההדבקה החדשים בהפטיטיס C קורים היום בקרב מזריקי הסמים, אך אין כיום תוכנית מסודרת לטיפול בפלח אוכלוסיה זו.

 

על סדר היום; 2017

השנה, עומדים על סדר היום שני נושאים עיקריים:

            נמשך המחדל בטיפול בחולי הפטיטיס C : אלפי  חולים בישראל עדיין לא מטופלים משיקולי תקציב

חלק מהחולים אינם מטופלים כי הטיפול עבורם לא נכלל בסל הבריאות וחלק אחר לא מופנה לטיפול למרות שכבר אובחן במחלה. חייבים להתחיל לטפל מיידית בכל החולים המאובחנים במערכת, מדובר במחלה שניתן לרפא אותה לחלוטין.

 • בנוסף, חולים עם מחלה בדרגת חומרה קלה אינם זכאים לקבל את הטיפול הכלול בסל הבריאות עקב העלות הגבוהה של הטיפול עבור כל חולה. גם אצל חלק מחולים אלה, המחלה עלולה להתקדם במשך הזמן למחלה משמעותית

 

–             מחדל השב"ס

אבחון וטיפול במחלה בקרב אסירים בבתי הכלא- למרות שישנה התראה ברורה שאסירים נמצאים בקבוצת סיכון לחלות במחלה, ישנה התעלמות מכך על ידי השב"ס. מצב זה גורם לכך  שאוכלוסייה זו לא מאובחנת ולא מטופלת כלל, ולכך יש שתי השלכות משמעותיות:

 • האסירים משתחררים מהכלא עם דרגת מחלה חמורה ופגיעה קשה בכבד, מה שמצריך עלויות טיפול יקרות מאד, שניתן היה לחסוך אותן, לו הם היו מטופלים בכלא, מיד עם אבחונם בדרגת מחלה קלה יותר.
 • מדובר על מחלה מדבקת והאסירים עלולים להדביק במחלתם אוכלוסיות בסיכון נוספות בעת שחרורם מהכלא.

 

רקע

הפטיטיס או צהבת נגיפית בלשון העממית, פירושה דלקת של הכבד. היא נגרמת כתוצאה מהידבקות בווירוס ה-HCV (Hepatitis C Virus).

המחלה עלולה להיות מסוכנת ללא טיפול, שכן היא יכולה לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הכבד. מרבית החולים במחלה יפתחו דלקת כרונית בכבד, העלולה לפגוע בתפקודו ולהוביל לשחמת, חלקם עלולים גם לפתח סרטן ראשוני של הכבד. אחרים, יתמודדו עם החמרה של המחלה וחלק ויפתחו כשל בתפקוד הכבד.

במצב זה דרך הריפוי היחידה היא השתלת כבד. מחלה זו הינה הגורם העיקרי לצורך בהשתלת כבד.

 

מחקרים עדכניים על חולי הפטיטיס C מדגימים עלייה בתחלואה, שיעורי אשפוז גבוהים יותר ושיעורי תמותה גבוהים פי שלושה מאלו של האוכלוסייה הכללית. בין 20% ל 30%  מהחולים הכרוניים במחלה ייפתחו שחמת כבד, 3 עד-7% ייפתחו גם סרטן בכבד. סרטן הכבד הוא סרטן עם אחוז תמותה גבוה מאוד, כיוון שתקופת ההישרדות עם המחלה מוגבלת.

בישראל כ 100 אלף איש הם נשאים של נגיף ה HCV, מחולל המחלה, שהם כ-2% מכלל האוכלוסייה, מרביתם יוצאי ברה"מ לשעבר. כ-80% מהם אינם מודעים למחלתם כיוון שאינם חשים בתסמינים כלשהם.

כיום, ניתן להתמודד עם המחלה, לסוגיה ובשלביה השונים, באמצעות טיפולים תרופתיים אשר ביכולתם לרפא לחלוטין את המחלה ולמגר את הנגיף. חלקם נגישים לחולים בישראל וכלולים במסגרת סל הבריאות הממלכתי.

עמותת חץ

העמותה פועלת לסייע לחולים במחלות הכבד בישראל בכל שלבי התמודדותם עם המחלה. פעילות העמותה כוללת, בין היתר, הענקת מידע שוטף ועדכני לחולים אודות מחלתם ודרכי ההתמודדות איתה למען שיפור איכות חייהם, לצד הגברת מודעות הציבור הרחב והממסד על הדרכים לאבחון וטיפול במחלה ומניעת נזקיה.

 תמיכה בפעילות

כל פעילויות העמותה במשך השנה, לרבות ציונו של יום המודעות הבינלאומי 2017, מתאפשרות באמצעות סיועם האדיב של החברות/הגופים הבאים:חברת AbbVie,חברת GILEAD, החברה הישראלית לחקר הכבד

i_6aa8a645ee59e852_html_7842adfai_6aa8a645ee59e852_html_2c09e

 

אנו קוראים לגופים וחברות נוספות לתרום לפעילות חשובה זו.

 

גילוי נאות
פעילות הארגון נתמכת באמצעות מענקים וחסויות מגופים וחברות. עם זאת, מובהר כי עמותת חץ, הינה האחראית הבלעדית לייזום הפעילויות הפרסומים והתקשורת, לרבות התכנים והחומרים הקשורים בפעילויות אלו.

לתרומות וסיוע

אנא צרו קשר בטלפון: 054-5694404
או באמצעות דוא"ל:  hetz2000@yahoo.com